Instalacja bezodpływowego zbiornika na ścieki na terenie działki wiąże się również z wyborem dodatkowych elementów, które służą jego zabezpieczaniu, a także wpływają na komfort eksploatacji. Najczęściej decydujemy się na nie, biorąc pod uwagę lokalizację i koszt całej inwestycji. Wiele z nich dostępnych jest też w kilku wersjach, różniących się wytrzymałością czy sposobem montażu. Nie wszystkie z umieszczanych na terenie działek zbiorników są przy tym użytkowane jako element instalacji odprowadzającej nieczystości. Coraz częściej pełnią funkcje, takie jak piwnica ziemianka, część systemu zbierającego deszczówkę lub drenażu. W takim wypadku przeznaczenie konstrukcji definiuje rodzaj elementów dodatkowych, które są jej częścią.
Włazy i zabezpieczenia zbiornika
Po zamontowaniu zbiornika na terenie działki najistotniejsze jest jego właściwe zabezpieczenie. Każdy producent szamb betonowych dołącza do nich podstawowe modele włazów. Mogą być wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych lub za dodatkową dopłatą z żeliwa. Po ten rodzaj pokryw sięga się najczęściej kiedy komin nie wystaje ponad poziom podłoża ze względu na wagę elementu. Możemy także skorzystać z usługi podniesienia wlotu, tym samym eliminując ryzyko przypadkowego wpadnięcia do wnętrza, jeśli z jakiegoś powodu właz nie znajdowałby się na swoim miejscu. Powszechną praktyką jest również montaż prętów ze stali żebrowanej w prześwicie komina w ten sposób, aby swobodnie można było wypompowywać z szamba zawartość, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko związane z upadkiem.
Kontrola napełnienia szamba
Użytkowanie szamba wymaga od nas kontroli poziomu jego napełnienia, ze względu na konieczność regularnego wywozu nieczystości. Przyjmuje się, że zazwyczaj okres pomiędzy opróżnianiem wynosi od 2 do 3 tygodni, jednak zdarzają się sytuacje, w których zużycie wody jest mniejsze lub znacząco się zwiększa. Dlatego też coraz częściej montuje się specjalne czujniki napełnienia. Dostępne są w wersjach przewodowych i bezprzewodowych. Te pierwsze wymagają pociągnięcia kabla pomiędzy sondą wewnątrz zbiornika a odbiornikiem w domu. Szamba betonowe z systemem bezprzewodowym umożliwiają natomiast ciągłą kontrolę za pomocą aplikacji, więc właściciel mieszkający na co dzień w Radomiu lub dowolnej innej miejscowości, może sprawdzić poziom ścieków, będąc na wyjeździe wakacyjnym czy też w pracy.
Elementy w zbiornikach służących innym celom
Zupełnie inaczej wygląda wybór dodatkowych elementów do zbiorników pełniących funkcje niezwiązane z magazynowaniem ścieków. Betonowe szambo coraz częściej wykorzystywane jest jako ziemianka ogrodowa, która służy do przechowywania warzyw i przetworów. Producenci zbiorników poza wycinaniem otworów i montażem nie oferują w tym wypadku dopasowanych elementów dodatkowych, dlatego musimy samodzielnie zadbać o wyposażenie wnętrza na przykład w półki. Jeśli natomiast szambo ma być częścią instalacji do zbierania deszczówki lub drenażu, konieczne jest umieszczenie w nim otworów na odpowiedniej wysokości, a także zadbanie o przyłącza rur z zamontowanego systemu.