Szamba to nie tylko nieczystości i ścieki. W końcu są to betonowe monolity o piekielnej wytrzymałości mogące być umieszczone kilka metrów pod ziemią. Wymienimy więc teraz część z mniej znanych możliwości ich wykorzystania, z oczywistym wyłączeniem ziemianki, której temat został poruszony w naszym wcześniejszym tekście.

Studzienka wodomierzowa

Konstrukcja zwykle używana na działkach lub domkach sezonowych, gdzie woda nie płynie przez cały rok. Służy w dwojakim celu ochrony wodomierza przed uszkodzeniem oraz przed zamarznięciem rur ukrytych w jego wnętrzu. Jest tak, gdyż typowe szamba betonowe z atestem – w momencie, gdy są puste – izolują temperaturę, nie dopuszczając zimna czy ciepła z zewnątrz. Ich wnętrze osiąga więc zwykle od czterech do ośmiu stopni Celsjusza, niezależnie od pory roku. Można więc po sezonie spokojnie zakręcić wodę i wyjechać bez strachu przed tym, że rury zamarzną i uszkodzą się zimą.

Przepompownia ścieków

Zwykle zbudowana z polietylenu przepompownia nie jest tak wytrzymała, jak przystosowane do tego celu szambo betonowe. Dodatkowo z całą pewnością nie jest tak pojemne, gdyż typowe przepompownie są znacznie mniejsze. Przystosowane w ten sposób szambo może oczyścić nieczystości chemiczne powstałe przy na przykład zmywaniu czy praniu, przywracając część zużytej wody z powrotem do użytku w gospodarstwie domowym. Tak dostosowane szamba betonowe są ekologiczne, gdyż zmniejszają straty wody którą można jeszcze wykorzystać oraz pozwala generować znaczne oszczędności w okresie roku. Używane są zwykle w specjalnych osłonach, gdyż w innym wypadku mogą do niej przeniknąć wody gruntowe. Przykładowo można takie szamba betonowe znaleźć w warszawskich domkach jednorodzinnych lub na mniejszych osiedlach podmiejskich.

Mały schron i piwnica

Szambo betonowe, ze względu na swoją trwałą budowę i odporność na nacisk ziemi może bez trudu posłużyć jako mały, jednoosobowy schron. O ile na horyzoncie nie widać żadnych wojen, o tyle nigdy nic nie wiadomo! Można w nim składować pewną ilość jedzenia i w razie potrzeby ukryć na parę dni. Dodatkowo może służyć jako niewielka piwnica, w której bez trudu można trzymać na przykład ziemniaki czy weki. Dla rolników jest to też opcja trzymania części plonów lub ziarna w trakcie zimy, gdy nie ma już na nie miejsca w silosie.

Możliwości jest nieskończenie dużo, jeżeli jest się wystarczająco kreatywnym by nad nimi pomyśleć. Trzeba naturalnie dowiedzieć się od producenta, czy mogą zostać one przystosowane – w innym wypadku mogą się nie nadawać do danego celu.