Decyzja o montażu bezodpływowego zbiornika na ścieki podejmowana jest najczęściej ze względu na odległość działki od systemu kanalizacji miejskiej. Koszt związany z jego wkopaniem i podłączeniem jest stosunkowo niewielki, liczy się jednak również materiał, z jakiego go wyprodukowano. Jeżeli chodzi o szamba betonowe, ceny są o wiele niższe niż podobnych zbiorników wykonywanych z tworzyw sztucznych. Powinniśmy także pamiętać o tym, że liczyć się trzeba zarówno z kosztem położenia właściwej instalacji odprowadzającej, wentylacyjnej, jak i regularnego wywozu nieczystości ze zbiornika. Ostateczne wydatki zależne więc będą nie tylko od materiałów, ale i od cen ustalonych przez podwykonawców oraz firmy zajmujące się odbiorem ścieków w danej miejscowości.

Przygotowanie terenu i montaż

Wybór i montaż zbiornika na ścieki to największy jednorazowy wydatek wiążący się z tą metodą odprowadzania nieczystości. W przypadku producentów oferujących szamba betonowe cennik jest o wiele bardziej przystępny niż przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem podobnych zbiorników z tworzywa PCV. Najmniejsze modele można kupić już za kilkaset złotych, a za największe zapłacimy nawet kilka tysięcy, doliczyć do tego należy także przygotowanie wykopu i montaż. Ich koszty są natomiast uzależnione od cenników zleceniobiorców. Zazwyczaj wydatki związane z samą instalacją szamba nie wykraczają powyżej 2000 zł, o ile nie trzeba było wykonywać dodatkowych elementów zabezpieczających terenu, a wybrany zbiornik wykonany jest z betonu.

Instalacja dodatkowa do szamba

Poprawnie działające szambo wymaga odpowiednio przygotowanej instalacji doprowadzającej do niego ścieki, jak też wentylacji, która służy do odprowadzania gazów nagromadzonych wewnątrz. Ze względu na przepisy związane z oddaleniem zbiornika od zabudowy, może mieć ona do kilkunastu metrów długości. W przypadku budowy domu i projektowania całego systemu sanitarnego są to jednak niewielkie wydatki. Szamba betonowe mogą być wyposażane także w dodatkowe elementy, które pozwalają na kontrolę poziomu napełnienia lub zabezpieczają właz. Każde z tego typu usprawnień wiąże się z wydatkiem do ok. 200 zł. Pełen montaż zbiornika w gospodarstwie domowym wraz z dodatkowymi usprawnieniami zazwyczaj jest zbliżony do 4000 zł, co w porównaniu z podłączeniem do kanalizacji miejskiej jest bardzo atrakcyjną kwotą.

Eksploatacja i odbiór nieczystości

Montaż zbiornika stanowi jednorazowy wydatek, natomiast jego eksploatacja wymaga korzystania z ofert przedsiębiorstw zajmujących się wywozem zawartości w ustalonych odstępach czasu. Ceny takich usług zależą przede wszystkim od pojemności, jednak utrzymują się na podobnym poziomie na terenie całego kraju. Szamba betonowe na terenie dużych miast, takich jak Warszawa są więc podobne do tych w niewielkich miejscowościach i rozpoczynają się na poziomie 150 zł za zbiornik do 4 m³. Przyjmując więc, że należy zamawiać wywóz co 3 tygodnie, koszty rocznego użytkowania to ok. 2500 zł. Jeżeli korzystamy z biośrodków w trakcie użytkowania, do tej kwoty musimy doliczyć od 20 do 50 zł w zależności od stosowanego preparatu.