Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na odprowadzanie ścieków jest kanalizacja miejska. Jednak nie dla wszystkich jest to dostępne rozwiązanie, albowiem większość małych wsi i miasteczek w Polsce nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Z problemem tym, często spotykamy się również na terenach obrzeży większych miast, które ostatnimi czasy cieszą się dużym zainteresowaniem jeśli chodzi o budownictwo mieszkalne. W związku z brakiem kanalizacji, konieczne jest szukanie innych rozwiązań. Obecnie najpopularniejszą alternatywą jest szambo czyli bezodpływowy zbiornik na ścieki.
Jaki rodzaj szamba?
Oferowane na rynku szamba możemy podzielić na zbiorniki betonowe oraz plastikowe. Odpowiedź na to, które wybrać zawsze stwarza nie lada problemu inwestorom. Zaczynając od szamb betonowych cechują się one znacznie większą wytrzymałością, aniżeli zbiorniki plastikowe, co z pewnością ma znaczenie jeśli nie mamy na działce zbyt wiele miejsca do zagospodarowania. W takiej sytuacji często jesteśmy zmuszeni wykonać nad szambem podjazd dla samochodów czy miejsce parkingowe, a to wiąże się ze zwiększeniem wywieranego na nie nacisku. Ścieki odprowadzane z gospodarstwa domowego zawierają między innymi dużą ilość fermentujących substancji organicznych na których bytują i szybko rozwijają się szkodliwe dla zdrowia człowieka mikroorganizmy. Dlatego właśnie kwestia solidnej konstrukcji szamba, jest tak ważna i absolutnie nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek nieszczelności czy pęknięcia zbiornika w wyniku których moglibyśmy skazić wody gruntowe. Nie wątpliwie dla każdego inwestora niezwykle ważny będzie również koszt inwestycji.
Szamba betonowe
Jeśli chodzi o szamba betonowe ceny ich są z pewnością dużo bardziej korzystne w porównaniu do zbiornika z tworzywa sztucznego. Decydując się bowiem na szambo z plastiku musimy liczyć się z wydatkiem około 600 – 800 zł za m3 gdy cennik za szamba betonowe szacuje się w granicach 200 – 400 zł za m3. Jest to znacząca różnica, na podstawie której możemy stwierdzić iż szambo wykonane z betonu to inwestycja na lata za niższą kwotę. Kolejnym plusem szamb betonowych jest ich masa. Duży ciężar zbiornika powoduje, że lepiej osadza się on w gruncie, dzięki czemu nie grozi mu wypchnięcie przez wody gruntowe. Z racji, że zbiorniki plastikowe mają niewielką masę, często przy wysokim poziomie wód gruntowych ich montaż jest po prostu niemożliwy. Niestety duża masa, jest również tak naprawdę jedynym minusem zbiornika betonowego, ponieważ utrudnia ona transport i montaż wymuszając konieczność zapewnienia dojazdu dla samochodu ciężarowego oraz dźwigu. Na szczęście producent w cenie za szamba betonowe wlicza już koszty dowozu, dzięki czemu nie musimy samodzielnie organizować transportu.
Szamba plastikowe
Jeśli chodzi o wagę szamb plastikowych jest ona kilkanaście razy niższa. Przewóz szamba ważącego kilkaset kilogramów, jest z pewnością łatwiejszy, aniżeli kilku tonowego zbiornika betonowego. Pomimo, że w tym wypadku również konieczne jest wykorzystanie dźwigu i samochodu ciężarowego, nie są one aż tak dociążone, dzięki czemu z pewnością nie wystąpią problemy wiążące się z przejazdem pojazdów na nieutwardzonym gruncie. Niestety jeśli chodzi o eksploatację szamb wykonanych z tworzywa sztucznego cecha ta nie jest już tak korzystna, bowiem wymagają one dodatkowego zabezpieczenia przed wypychaniem przez wody gruntowe, co wiąże się z wyższymi kosztami. Tak samo jest w przypadku, gdy nad zbiornikiem planujemy wykonać podjazd, producenci w takich sytuacjach dla ich zabezpieczenia, radzą by zamontować płytę betonową zwiększając tym jeszcze bardziej i tak nie małe już koszty inwestycji.
Zarówno szamba betonowe jak i zbiorniki plastikowe mają swoje zalety i wady. Jeżeli komuś zależy na niskiej cenie i solidnej konstrukcji to z pewnością szamba betonowe będą dla niego idealnym rozwiązaniem. Zaś osoby, szukające szybkiego i bezproblemowego montażu pod uwagę powinny wziąć możliwość zakupu szamba z tworzywa sztucznego. Jednak muszą liczyć się z tym, że jego eksploatacje będzie bardziej wymagająca.pozwalały przetrwać najgorsze warunki. Z całą pewnością stanowią lepsze schronienie niż szałasy i namioty; chronią przed wysokimi i niskimi temperaturami, wiatrem oraz kaprysami pogody. Współcześnie ziemianki i podobne do nich niewielkie betonowe schrony zyskują rosnące uznanie wśród preppersów, którzy pragną być przygotowani na każdą ewentualność. Niewielki bezpieczny schron z dostępem do żywności i stabilnymi warunkami we wnętrzu stanowi ważny punk na liście przygotowań na niespodziewane zdarzenia.
Współczesna betonowa ziemianka to to dobra inwestycja dla osób, które cenią posiadanie własnych zapasów warzyw, owoców i przetworów, a także dla zapalonych ogrodników, troszczących się o swoje rośliny. Jest również dobrym wyborem dla tych, dla których liczy się bezpieczeństwo swoje i najbliższych.