Prawidłowa eksploatacja szamba zapewnia komfort jego użytkownikom, nie stwarza też żadnego zagrożenia. Poza właściwym wyborem zbiornika, jego montażem i projektem całej instalacji, możemy zadbać także o to, aby magazynowane ścieki były nieuciążliwe oraz nie przyczyniały się do awarii systemu. Używanie specjalnych biopreparatów sprawia, że szamba betonowe są ekologiczne, a przy tym nie narażają właścicieli na dodatkowe wysokie koszty związane z udrażnianiem lub oczyszczaniem dna. Specjalistyczne środki tego typu działają dzięki wykorzystaniu szczepów bakterii i grzybów, są dostępne w kilku formach, a ich użytkowanie jest bardzo łatwe. Całoroczne koszty związane z ich stosowaniem są natomiast niskie, więc kupno odpowiedniej substancji nie obciąży budżetu domowego.

Działanie biopreparatów do szamba

Biopreparaty powstały z myślą o przydomowych oczyszczalniach ścieków. Można ich jednak używać także w przypadku rozwiązań, takich jak bezodpływowe zbiorniki na szambo. Wszystko ze względu na szczepy bakterii, które w połączeniu z grzybami oraz enzymami przyczyniają się do rozkładu nieczystości, tym samym upłynniając je. Jeżeli dodatkowo mieszanka środka biologicznego została wzbogacona o mikroorganizmy lipolityczne, zawarty w ściekach tłuszcz jest również neutralizowany. Dzięki temu można uniknąć zapchania się dopływu, co mogłoby skutkować wybiciem kanalizacji, a także ogranicza się zmniejszanie pojemności zbiornika przez nawarstwianie osadów na jego dnie. Bakterie sprawiają też, że ścieki nie mają nieprzyjemnego zapachu, więc nie czuć ich nawet w pobliżu wylotu wentylacyjnego zbiornika.

Użytkowanie środków z bakteriami

Stosowanie biopreparatów jest bardzo proste i może być przeprowadzane w każdym nowoczesnym zbiorniku. Szamba betonowe nie muszą podlegać szczepieniu takimi bakteriami, jednak dzięki nim ich zawartość przechodzi wstępną fazę oczyszczania. Nie musimy się też przy tym martwić o wykonywanie dodatkowych prac, ponieważ substancje biologiczne aplikuje się do kanalizacji bezpośrednio z domu. Różni się jedynie sposób ich dozowania. Na rynku dostępne są 3 formy preparatów – tabletki, proszek i płyn. Przed ich wykorzystaniem zalecane jest użycie startera do zaszczepienia w zbiorniku odpowiedniej ilości bakterii. Dwa pierwsze rodzaje środków należy najpierw rozcieńczyć, aby uzyskać roztwór z żywą i działającą kulturą mikroorganizmów. Najważniejsza w użytkowaniu takich preparatów jest regularność, musimy więc pamiętać o powtarzaniu procesu.

Koszty zakupu preparatów bakteryjnych

Korzystanie z preparatów biologicznych jest tanie, a jego roczny koszt zależy przede wszystkim od struktury substancji, która ma trafić do zbiornika. Najkorzystniejszy jest zakup dużej ilości proszku na przykład w plastikowym wiaderku lub worku. Zazwyczaj taka forma opakowania mieści dawki na rok, nie musimy więc martwić się o uzupełnianie zapasu przez długi czas. Produkty w jednorazowych saszetkach to koszt średnio 2 zł, natomiast większe opakowania najczęściej nie przekraczają 50 zł. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, jaki jest najskuteczniejszy i najwygodniejszy z nich, oferujący szamba betonowe producent z pewnością będzie w stanie doradzić w tej kwestii. Możemy także skorzystać z porad osób stosujących to rozwiązanie od dłuższego czasu.