Podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest dla większości z nas standardem, o którym nawet nie myślimy, korzystając codziennie z łazienki czy kuchni. Jednak mieszkańcy terenów pozamiejskich mogą spotkać się z problemem braku kanalizacji w swojej okolicy. Jest to jedna ze spraw, o której należy pamiętać, przeprowadzając się na wieś. Alternatywą dla rozbudowanych kanałów ściekowych stają się wówczas – na przykład – szamba betonowe dwukomorowe, które pozwalają gromadzić nieczystości na własnej działce. Czym wyróżnia się jednak takie szambo i dlaczego warto postawić na takie właśnie rozwiązanie?
Czy producent szamb betonowych zapewnia transport?
Zanim szczegółowo omówimy zalety szamb dwukomorowych, warto zwrócić jeszcze uwagę na pewien aspekt dotyczący montażu zbiornika na nieczystości. Przede wszystkim należy zająć się tym tematem odpowiednio wcześnie – najlepiej wtedy, kiedy prace budowlane zostały ledwo rozpoczęte. Rzecz jasna, producent szamb betonowych zapewnia transport oraz montaż zbiorników. Co jednak bardzo istotne, tego rodzaju usługa wymaga użycia ciężkiego sprzętu, który musi wjechać na naszą działkę. Jeśli zatem chcemy uniknąć zniszczenia jej powierzchni, powinniśmy zamówić ekipę fachowców jeszcze na samym początku budowy. Po instalacji szamba, kiedy nastąpi odpowiednia na to chwila, będzie można spokojnie wyrównać teren.
Dlaczego dwie komory są lepsze od jednej?
W przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdzają się zbiorniki dwukomorowe, które pozwalają wykorzystać część ścieków do nawodnienia roślinności znajdującej się na działce. To rozwiązanie, które jest nie tylko przyjazne środowisku, ale pozwala również obniżyć koszty związane z eksploatacją zbiornika. Szamba betonowe ekologiczne z dwiema komorami wymagają bowiem nieco rzadszego niż w przypadku stosowania zbiorników jednokomorowych opróżniania oraz czyszczenia. Dzięki uzdatnieniu części płynnych ścieków i odprowadzeniu ich do gruntu szamba te zapełniają się znacznie wolniej, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności związane z wywozem nieczystości.
Szamba betonowe – ceny oraz dane techniczne
W zależności od kształtu, wielkości oraz liczby komór szamba betonowe ceny mają różne. Zaczynają się one od kilkuset, a kończą na paru tysiącach złotych. Co dość istotne, w kwotę za dany zbiornik wliczone są zazwyczaj koszty związane z jego transportem oraz montażem. Usługa obejmuje zatem przywiezienie na działkę odpowiedniego sprzętu, wykopanie dołu oraz zainstalowanie szamba. Przykładowo niewielki zbiornik o pojemności do pięciu tysięcy litrów mający średnicę mierzącą około dwóch i pół metra wymaga wykopania dołu o średnicy trzech i głębokości lekko ponad dwóch metrów. W ten sposób zabezpiecza się powierzchnię działki przed możliwością wypchnięcia zbiornika na jej powierzchnię pod wpływem naporu wód gruntowych. Jest to jeden z powodów, dla których warto wybierać właśnie szamba betonowe, które są wystarczająco ciężkie, żeby utrzymały się w glebie – w zależności od objętości ważą one od dwóch do nawet kilkunastu ton.