Na naszym blogu można przeczytać sporo artykułów poświęconych szambom betonowym. Opisywane przez nas dotychczas zbiorniki na nieczystości nie muszą jednak służyć jedynie gromadzeniu ścieków. Mogą mieć one bowiem także inne zastosowanie – szamba betonowe producent może także przygotować w formie ziemianki. Montuje się ją w podobny sposób, co szambo, na terenie ogrodu, nie trzeba jednak przy tym uwzględniać zachowania odpowiedniej odległości od najbliższego ujęcia wody, ponieważ nie będą one wydzielały szkodliwych gazów tak jak ścieki. Należy montować je natomiast w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla innych instalacji oraz konstrukcji domu. Nawet najcięższe i najmocniejsze zbiorniki mogą się zapaść lub zostać wypchnięte pod wpływem naporu wód gruntowych działających ze skrajnie dużą siłą.

Czy ziemianka ogrodowa jest bezpieczna?

Podczas montażu zbiorników betonowych należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa, które regulowane są prawem budowlanym. Jest to jednak jedynie formalność, której trzeba dopełnić, chcąc zainstalować tego rodzaju pojemnik na swojej działce. Możliwość wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia jest natomiast na tyle znikoma, że nie ma powodów do niepokoju. Korzystając z usług dobrego producenta, możemy mieć pewność, że nasza ziemianka ogrodowa będzie w stu procentach bezpieczna. Co jednak tyczy się jej przeznaczenia, jest ono bardzo szerokie. Dlatego właśnie tego rodzaju rozwiązanie cieszy coraz większą popularnością, dzięki czemu jego cena staje się bardzo atrakcyjna.

Ziemianka ogrodowa – zastosowanie

Typowa piwnica ziemianka wykorzystywana jest na wiele sposobów. Na ogół pełni ona funkcję schowka na żywność – przechowuje się w niej wówczas różnego rodzaju zaprawy, warzywa oraz alkohole. We wnętrzu takiego zbiornika przez cały rok panuje wyrównana temperatura, dlatego doskonale nadaje się on do przechowywania artykułów spożywczych. Jeśli zatem jesteśmy zwolennikami zdrowego odżywiania, możemy sobie pozwolić na instalację takiej ziemianki we własnym ogrodzie. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować wielu warzyw w marketach, a bezpośrednio od rolnika i trzymać je przez cały rok pod domem. To także idealne rozwiązanie dla koneserów win oraz nalewek, które również wymagają leżakowania w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje piwnica ziemianka?

Zastosowanie tego rodzaju rozwiązania najlepiej jest przemyśleć jeszcze na etapie planowania budowy nowego domu. W ten sposób możemy załatwić wszystko za jednym zamachem, nie narażając się niepotrzebnie na konieczność ponownego wyrównywania terenu działki po zakończonych pracach remontowych w przyszłości. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na ziemianki, czy też na szamba betonowe, cennik zostanie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Co więcej, koszta związane z instalacją zbiornika na działce powinny być wliczone w jego cenę, dlatego nie powinniśmy się martwić żadnymi ukrytymi wydatkami. Warto pamiętać podczas zakupów, że jest to jedna inwestycja, która będzie nam służyć przez bardzo długie lata.