Problem braku dostępu do sieci kanalizacji miejskiej rozwiązuje się poprzez montowanie specjalnych zbiorników na terenie każdej nowo zakupionej pod budowę nieruchomości działki. Pamiętać jednak należy o tym, że zbiorniki na szambo wymagają, po pierwsze, uzyskania zezwolenia na montaż lub co najmniej zgłoszenia ich budowy do urzędu, po drugie zaś, zainstalowania we właściwym miejscu. Istnieją bowiem pewne regulowane prawnie zasady, którymi należy się kierować, przygotowując plan rozmieszczenia rozmaitych instalacji na terenie całej działki. Przepisy te mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom mającym zamieszkać w nowym domu, jak i ich sąsiadom oraz okolicznym zwierzętom, a także rosnącej w pobliżu działki roślinności.

Czy szamba betonowe są bezpieczne?

Bez względu na to, czy miastem, na terenie którego montujemy szamba betonowe, jest Warszawa, Kraków, czy też Radom, zawsze musimy zgłosić się z projektem do urzędu. Jeśli natomiast pojemność zbiornika przekraczać będzie dziesięć metrów sześciennych, należy wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na jego instalację. Jakkolwiek by było, w zbiorniku będą przechowywane nieczystości, które stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet i życia. Gromadzone w szambie ścieki ulegają bowiem fermentacji, wydzielając toksyczne gazy – między innymi niezwykle groźny dla organizmów żywych siarkowodór. Dlatego tak bardzo istotne jest umieszczenie zbiornika we właściwym miejscu oraz regularne opróżnianie go z nieczystości.

Zasady umiejscawiania szamba betonowego na działce

Wybierając odpowiednie miejsce na zbiornik, należy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, szamba betonowe nie mogą znajdować się zbyt blisko ściany domu, granicy działki oraz drogi. Trzeba zatem zachować dystans co najmniej pięciu metrów od drzwi oraz okien, a także minimum dwóch metrów od płotu i ulicy. Po drugie, należy też zwrócić uwagę na inne znajdujące się na działce lub w jej pobliżu instalacje. W tym wypadku zachowujemy odległość półtora metra od rurociągów oraz około jednego metra od sieci elektrycznej. Co również bardzo istotne, każde szambo musi się znajdować nie bliżej niż piętnaście metrów od najbliższego ujęcia wody pitnej. Wszystkie te zasady są regulowane prawnie, a niedotrzymanie którejś z nich grozi nałożeniem na właściciela grzywny.

Komu zlecić montaż szamba betonowego?

Aby mieć pewność, że instalacja będzie całkowicie bezpieczna, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas samego montażu. W tym celu najlepiej zatrudnić znającą się na rzeczy ekipę fachowców – zazwyczaj firmy prowadzące sprzedaż zbiorników na nieczystości zajmują się także ich instalacją. Przykładowo, szamba betonowe w Mazowieckiem montowane są w niezwykle precyzyjny sposób. Fachowcy uwzględniają wówczas przepływ wód gruntowych oraz stan gleby, w której dokonają wykopu. Odpowiednie zamontowanie zbiornika na nieczystości to jednak nie wszystko – podczas eksploatacji należy pamiętać również o tym, żeby był on opróżniany oraz czyszczony z właściwą częstotliwością.