Poza wielkością zbiornika, jego kształtem i materiałem, z którego został stworzony jest jeszcze jedna, ważna kwestia – a konkretnie ilość komór wbudowanych w zbiornik. W takcie szukania można zwykle natknąć się na jedno-, dwu- i trzykomorowe, rzadziej można też znaleźć także szamba betonowe o większej ilości komór. Czym się więc różnią między sobą?

Szamba betonowe jednokomorowe

Najzwyklejszy, a przy tym najrzadziej spotykany rodzaj szamba. Jest to szambo bezodpływowe, czyli bez możliwości wypuszczenia zebranych nieczystości płynnych do ziemi. Dodatkowo nieczystości płynne składowane są razem z tymi stałymi, przez co sam zbiornik dość szybko się napełnia. Dlatego mimo iż jest on zwykle tańszą opcją, to koszty częstego oczyszczania jego wnętrza przy użyciu szambiarki sprawiają, że na dłuższą metę stają się nieopłacalne. Jest to dobry wybór do małej wygódki działkowej, te szamba betonowe w mazowieckim używane są też jako małe piwniczki lub ziemianki – poza tymi opcjami lepiej postawić jednak na zbiornik o większej ilości komór.

Zbiorniki dwukomorowe

Rodzaj spotykany wszędzie tam, gdzie korzysta się z szamba. Budową nie różni się znacznie od szamba jednokomorowego, może być co najwyżej większy. Posiada jednak osobną przegrodę, która dzieli zbiornik na dwie części. W jednej składowane są nieczystości stałe, a w drugiej płynne. Jest to lepsza opcja, gdyż po odpowiednim oczyszczeniu przy użyciu specjalnych bakterii i drenażu można ścieki płynne „zwrócić” do ziemi, dzięki czemu oszczędza się na przyjazdach szambiarki. Dzięki temu – zależnie od ilości użytkowników – można ograniczyć ich ilość do jednego, może dwóch przyjazdów dziennie. Takie < href="https://awatransbet.pl/szambo-zbiorniki-okragle/">szamba betonowe Mazowsze – i nie tylko – używa w miejscach, gdzie nie ma pociągniętej kanalizacji.

Trzy i więcej komór

Zbiorniki trzy- lub więcej komorowe są opcją dla osób, którym zależy na małej, prywatnej oczyszczalni ściegów. Dwie komory działają w znany sposób – dzielą nieczystości na dwa rodzaje, po czym je przechowują. Natomiast trzecia komora wyróżnia się tym, że zwykle wpuszcza się do niej specjalny szczep bakterii, który pozwala na napowietrzanie nieczystości. Pozwoli to na ich bezpieczny rozkład. Jednak dla osób, którym nie zależy na takim efekcie lepiej jest postawić na większy zbiornik dwukomorowy niż na trzy- lub więcej komorowy.

Takie są właśnie różnice między tymi trzema rodzajami szamb. Jak widać każdy może być użyty w danej sytuacji, dlatego żaden z nich nie jest złym wyborem. Trzeba tylko brać pod uwagę sytuację, w której będzie używany dany zbiornik i jeżeli jest ona odpowiednia – na pewno spisze się na medal.