Szambo – w przeciwieństwie do kanalizacji – należy co jakiś czas opróżniać. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, jednak czasami taki banał może zwyczajnie umknąć komuś, kto przeprowadza się z miasta na wieś, lub dopiero co zakupił działkę za miastem. Eksploatacja i opróżnianie go naturalnie kosztuje – w końcu trzeba zamówić specjalny wóz, który przyjedzie odebrać nieczystości. Jak więc obniżyć te koszty? Nie ma innego sposobu niż to, by wóz przyjeżdżał rzadziej. A na to jest tylko jeden sposób – odpowiednie dopasowanie wielkości szamba do ilości osób zamieszkujących budynek.
Szambo odpowiedniej wielkości
Dopasowanie szamba betonowego jest nie tylko opłacalne pod względem kosztów eksploatacji i kupna – jest też dobry dla domowników. Jeżeli zbiornik jest całkowicie nieodpływowy, to nieczystości mają tendencję do fermentacji, co ostatecznie prowadzi do wydzielania metanu. Gaz ten jest szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i dla budynków oraz ludzi w nich mieszkających. Zależnie od pory roku, proces ten może trwać maksymalnie do czternastu dni, dlatego co mniej więcej taki okres szambiarka powinna być wzywana do oczyszczenia zbiornika. Z tymi informacjami można bez trudu obliczyć, w jak duże szambo betonowe należy się zaopatrzyć.
Ilość osób a wielkość szamba
Została naturalnie obliczona średnia dzienna ilość wykorzystywanej przez typowego Kowalskiego wody. Biorąc pod uwagę, że do zbiornika bezodpływowego będzie trafiała woda ze zmywania, prania i kąpieli, a nie tylko nieczystości, można śmiało założyć dzienne zapełnienie sięgające stu litrów na dobę. Jest to naturalnie liczba wody obliczana na jedną osobę – przykładowe szambo betonowe rodziny spod Radomia liczącej cztery osoby będzie przyjmowała cztery razy tyle! Dodatkowymi zmiennymi jest jeszcze obecność dzieci, która znacznie zwiększa ilość zużycia oraz dostarczanie ciepłej wody z elektrociepłowni, której też zużywa się stosunkowo więcej. W takich wypadkach szamba betonowe cenowo będą się różnić, gdyż ich opróżnianie, jak i wielkość będzie inna.
Obliczanie potrzebnej pojemności zbiornika
W jaki sposób więc ostatecznie obliczyć wielkość potrzebnego zbiornika? Należy pomnożyć wszystkie zmienne: liczbę domowników, średnie zużycie wody i czas przebywania ścieków w zbiorniku, po czym dodać dodatkowe, niestałe liczby takie jak wcześniej wspominana obecność dzieci oraz źródło ciepłej wody. Wszystko to ostatecznie da oczekiwany wynik, na bazie którego można podjąć ostateczną decyzję.
Zawsze trzeba brać pod uwagę wielkość zbiornika, gdyż jego przepełnienie może prowadzić do małej, lokalnej katastrofy ekologicznej, której trzeba unikać. Jeżeli jednak będzie ono dobrane poprawnie to nie tylko można mieć pewność, że się nie przepełni, ale dodatkowo takich szamb betonowych cennik można spokojnie przestudiować i wybrać najlepszą ofertę bazując na jego wielkości.